Qt Creator ile Proje Oluşturma Ve Temel Kullanım

2

Bu yazıda sizlere Türkiye’de pek yaygın olmayan fakat çok kullanışlı bir derleyici olan QT Creator ile proje oluşturma ve temelden bazı nesneleri anlatacağım. Aslında Qt kullanım olarak ilk başta karışık gelebilir fakat alıştıkça çok daha kolay bir hale gelebilir.

Şimdi örnek bir proje oluşturalım ve bazı nesneleri tanıyalım.

İlk olarak Qt Ekranını açıyorum… Geri kalanını Resimlerden Devam Edelim

qt1

qt2

qt3

qt4

qt5

qt6

Artık kod alanımıza geldik. İsterseniz arayüzden biraz bahsedelim.
Soldaki menülerden Forms Seçeneğini tıkladığınızda Programda var olan formlar açılacaktır. Biz ilk olarak açtığımız için bizde sadece MainWindow olacaktır. MainWindow formumuza programda kullanacak olduğumuz nesneli sürükle bırak yönetimyle dizayn edeceğimiz alana gönderebiliriz.

qt7

Qt ile işlem yaparken çok fazla karşımıza çıkacak olan Signal Slot ifadelerini bilmemiz gerekmektedir.
Slot içinde çalıştıracağımız kodu barındıran alandır. Butona tıklamakta signaldir. Yani butona tıklayınca butonun clicked olayı slot olarak atanır ve butonun tıklamasıyla slot olarak tanımlanan alan çalışır. Aşağıdaki resimde bunun oluşturulmasını anlattım.

qt8

Burdan sonra açılan ekrana kodlarımızı yazıyoruz. Ve çalışrıyoruz.

Bu makalede kodlama kısmına girmeyeceğim. Fakat ileriki makalelerde kodlama kısmınada gireceğim.
Burak Hamdi Tufan
İyi çalışmalar

Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

2 yorum

  1. Kodlama için c++ kullanılıyor c# kullanılmıyor c# .net dili olduğu için visual studio ile rahat kodlama yapabilirsiniz
    Fakat c++ için çok kullanışlı bir derleyici program

Leave A Reply