Home >> Desktop >> Javada If Sorguları ve Sorgu Depoları

Javada If Sorguları ve Sorgu Depoları

If ifadesi :

Bu bir kod alanı değerlendirme yapar. Eğer değerlendirme sonucu doğru ise bloktaki kodları çalıştırır. Eğer Yanlış ise else-if veya else değerlendirmelerine gider.

Alanlar :
If değerlendirmeleri bir çok programda kullanılır. Ve bunların alanları olarakta binary unary operatorler kullanılır. Mesela bir binary operatörünün iki çeşit veri türü vardır. Bunlar birli veriler ve tek veri.


If, else :
Program if komutunu bir döngü olarak algılar. Ve bunun yanında else-if ve else komutlarıda vardır. Ama bu döngü yineleyici bir döngü değildir. Örnek olarak for döngüsü kodları sürekli yineler.


Else :
Else komutu ise eğer değerlendirme şartlarına hiç birisi uymuyorsa devreye girer. Yani şartlar uymuyorsa else’nin altındaki kod bloğu çalışır.

Şimdi bu öğrendiklerimizle bir örnek yapalım.

Örneğimizi Java Console Uygulaması ile yapalım…

Java 7 Consol Uygulaması

 

 

Programın Çıktısıda Aşağıdaki Gibi Olacaktır…

Sıfır

Bir

Hiçbiri

Karşılaştırma Operatörleri :
Sayıları Karşılaştırmak için iki tane eşittir işareti (==) kullanılır. Bu bir kuraldır. Bu doğru veya yanlış sonuç değerlendirmesi yapar. Karşılaştırma işleminin atama (eşitleme) işlemi ile karışmaması için bu şekilde kullanılır.

Eşit Değil Operatörü :
İki tane değerin eşit olmadığını algılamak için kullanılır. Kullanılan Operatör ise ” != ” şeklindedir.

Bazen bütün bir alanın tamamının eşit olmadığını kontrol etmek daha kolaydır. Yani bunu ” if not – Eğer Değilse” mantığıyla kullanabiliriz…

Şimdi Eşitlik sorgulamalarıyla bir örnek yapalım

 

 

çıktı ise

Şeklinde bir çıktı alacağız

Ve – Veya :
Genellikle birbirine bağlı sorgularımızı zincirleme şeklinde yaparız. Buda ektra karışıklık demek. Bunu önlemek için ve-veya kullanarak tek bir satırda çok fazla sorguyu aynı anda yapabiliriz.
Bunu yapmak için ve(&&) – veya(||) operatörlerini kullanırız.

Ve (&&) : Bunu kullanırken sorguların tamamı doğru olmak durumundaysa bloktaki kodlar çalışır.
Veya (||) : Burda ise bloktaki kodlardan sadece birtanesi doğru olması yeterlidir.

Şimdi bunları kullanan bir java programı yazalım.

 

 

Program Çıktısı

Boolean, Sorgu Depoları. if sorguları bazen çok karmaşık olabilir. Bu karmaşıklığı gidermek için Sorgu depoları kullanılır. Sorgu depolarında sonuclar bir boolean değişkeninde tutulur. ve if içinde boolean durumu kontrol edilir. Yani 5 tane kontrol yapılacakken sadece bir tane yapılıyor. Buda programın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Şimdi Bu konu ile ilgili bir örnek Yapalım

 

 

Program Çıktısı

True ve false Sonuçları: Bir boolean değişkeninin sonucu sadece True veya False olabilir. Eğer tanımlanan durum doğru sonuç veriyorsa Dönüt olarak True; Eğer yanlışsa False sonucunu verir.

True ve False ile ilgili bir program yapalım.

 

 

Program Çıktısı

true

If sorgularını yeniden sıralama :
If sorguları ardışık olarak değerlendirilir. Yani Arka arkaya değerlendirilir. İlk sorgu alanı ilk olarak değerlendirilir. Performansı arttırmak için bunu değiştirebiliriz.

Review Overview

About Burak Hamdi TUFAN

I am a software developer experienced 12 years and here to share all my programming experiences. I have worked on so many platforms and programming languages especially C, C#, C++ and Java. I am studing PhD at Kocaeli University on Aviation Technologies. I am building softwares and technologies on aviation.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *