Java Math Sınıfı Kullanımı

0

Aritmeetic operatörleri kullanarak istediğimiz değeri hesaplatabiliriz. fakat bu çok karışık bir işlem olabilir ve işlem büyüdükçe programı ağırlaştırabilir. Javadaki Math sınıfı ile bu işlemler çok daha basit olabilir.

İşlem kalitesi : Math sınıfındaki işlemler çok çeşitlidir. İki sayıyı toplatabilirsinizde küp köküde rahatça aldırabilirsinizde. Bunlar çok kaliteli bir şekilde çalışmaktadır.

Mutlak Değer : Mutlak değer Matematiktende hatırlayacağımız gibi negatif olmayan değerdi. Eğer sayı zaten pozitif ise yapacak çok fazla birşey yok. İlk olarak java.lang.Math kütüphanesini entegre etmemiz gerekir.

Math sınıfından dönen değerler çok çeşitli olabilir. Int gönderirsen int döner, float gönderirsewn float döner, double gönderirsen double döner.

Şimdi Örneğimize Geçelim

Aşağıdaki örnekte Mutlak Değer için Abs kullanacağız…

 


 

Program çıktısı


Küçüğe Yuvarlama Fonksiyonu (Floor) : Bu fonksiyon bazen karıştırılabiliyor. Örnek olarak 1.9 değeri 1.0 a yuvarlanır. -1.3 fonksiyonuda -2.0 a yuvarlanır. Bu bazen karıştırılabiliyor. Fakat kolay bir mesele.

Şimdi bunun örneğini yapalım

 


 

Program çıktısı


Arttırma Fonksiyonu (Ceil) : Bu fonksiyon ile sayıların virgülden sonraki kısımları yuvarlanacak şekilde sayıyı arttırmaktır. Virgülden sonraki kısım önemli değildir. Kaç olursa olsun 0 olacaktır…

Şimdi bununla ilgili örneğimizi yapalım

 


 

Program Çıktısı


KareKök Alma (Sqrt) : Girilen bir sayının karekökünün alınmasını sağlayan metoddur. Burda kütüphaneyi eklemeye gerek yoktur. Direk çağırırsanızda gelir.

 


 

Program Çıktısı


Burda değişken türleirni double cinsinde tanımlamakta fayda var. int tanımlanırsa tam sayı döneceğinden virgülden sonra alan varsa göremezsiniz.

E ve Pi değerleri : Bazen programda E ve Pisabitlerini kullanmamız gerekebilir. Math sınıfı ile direk olarak bunları döndürebiliriz. Yani extra olarak değişken şeklinde tanımlamanıza gerek yok…

Şimdi Bunlarla iilgili bir örnek yapalım…

 


 

Output


Exact metodu : Exact ile istediğimiz matematğiksel işlemi yaparız. Arttırma azaltma çarpma bölme tersleme gibi işlemleri yaparız.

 


 

Program Çıktısı


Bu yazımızda buraya kadar

Burak Hamdi Tufan

İyi Çalışmalar…

0%
0%
Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply