Java ile Substring – String İfade Bölme

0

String ifadeler değiştirilemez ifadelerdir. Herhangi bir string ifadenin içinden bir kısmı alırken o karakterleri direk silemeyiz. Herhangi bir başlangıç indexinden bitiş indexine kadar kopyalayıp alırız.

Substring ile bir string ifadenin içinden bazı verileri atlatarak okuyabiliriz. Bunu yapmak için substring kullanırken bir başlangıç noktası belirtmemiz gerekmektedir. Aynı şekilde bitiş indexi de isteğe bağlıdır. Heryere gidebilir.

Aşağıdaki örnek üzerinden substring fonksiyonunun ne iş yaptığını temel olarak anlatyım… [codesyntax lang=”java”]

[/codesyntax]

Program Çıktısı

Başlangıç indexi ile çalışma :
Eğer bu kullanımda sadece bir index kullanıyorsak oda başlangıç indexidir. Biriş indexi otomatik olarak string karakterin son indexi olacaktır. Bunu şimdi basit şekilde örnekleyelim… [codesyntax lang=”java”]

[/codesyntax]

Output

‘charAt’ ile Harfleri alma :
Bazen string ifade içindeki tek bir harfi almamız gerekebilir. Substring ile bunu yapabilirsiniz fakat charAt fonksiyonu bunu yapmak için eklenmiştir. charAt ifadesi sadece harf döndürür ve bu işlem üzerinde substringten daha hızlı çalışır.

Bu işlem tek bir harf almada etkili olabilir fakat geri kalanların çoğunda substring kullanılır… [codesyntax lang=”java”]

[/codesyntax]

Output

StringBuilder ve append Fonksiyonları :
Bazen bir string ifadeye baska bir string ifade eklememiz gerekebilir. İşte burda substring yerine append komutu kullanılır. Append fonksiyonu sayesinde bir harf dizisine yeni bir harf dizisi ekleyebiliriz.

harf dizisi diye ifade ettiğim şey aslın bildiğimiz string ifadedir.

Şimdi bununla ilgili bir örnek yapalım [codesyntax lang=”java”]

[/codesyntax]

Program Çıktısı

Bu yazımızda buraya kadar…

İyi çalışmalar dilerim…

Burak Hamdi Tufan

Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply