Java ile Static İfadesi Kullanımı

0

Statik ifadeler sadece bir yerde çalışır ve sadece bir kere çalışır.İşin en basit hali bu.Static bir değişken herhangi bir class yapısına bağlı değildir. Bellekte tek biryerde tutulur.

Static metodların çalışma durumlarıyla aynıdır. Static olan verileri yönetirler. Ve aynı zamanda girdi noktaları olarak kullanılırlar. Fakat onları normal metodların içinde çağırabiliriz.

Alan ve Metod : Aşağıda örneğini yapacağımız programda iki tane alan bulunmaktadır. Int tipinde sayac adında static bir alan ve main adında girdi noktası şeklinde bir fonksiyon bulunur bu fonksiyon programın akışını kontrol eder.
Main fonksiyonu, sayac ifadesine static ifadesini kullandığı için erişebilir…

Hadi şimdi bunlarla ilgili örneğimize geçelim…

 


 

Program Çıktısı


Bellek Bölgeleri: Static ifadeler bellekte tek bir alan kullanır. Biz sayacı arttırdığımızda o aynı alanda tutulur. Yani tekrar kullanılmak üzere sıfırlanmaz veya silinmez. Bu cümle braz karışık gelebilir fakat bu çalışma mantığı işlemcinin bellekleme mantığına göre çalışmaktadır. Bu yüzden anlattığım şekilde çalışır.

Not: Static ifadeler consolda daha çok kullanılır. System.out.println(“deneme”); metodu ile consol ekranına bişeyler yazdırabiliriz.

Static ifadeler ve normal ifadeler:Programın üzerinde düşünelim. Static ve static olmayan ikitane class yapısına sahip. Static olanı Program.size şeklinde çağırıyoruz.

Fakat kodların çalışması için ilk olarak oluşturulması gerekir yani en üste yazılası gerekmektedir. Bu tipsel değil kullanımdır.

Şimdi Bunlar ile ilgili bir uygulama yapalım

 


 

Program Çıktısı


Final ve static karşılaştırması : Final tipindeki bir alan program içinde değiştirilemez. Static alan değiştirilebilir. Eğer final tipindeki bir değişikeni değiştirmeyi denerseniz program hata verecektir.

Final: Const veri tipiyle aynıdır. İkisindede tanımlanan değişken sabittir yani değiştirilemez.
Static:Tek bir yerlik anlamına gelir. Programda değiştiriliebilir.

Şimdi Bununla ilgili bir örnek yapalım

 


 

Program Çıktısı


Burda final değişkenini değiştirmeye çalışıyorsunuz diyor ve o değişmez diyede ekliyor

Static Metod Performansı: Derleyiciler programın kullanacağı argument nesnelerini kendiliğinden oluştururlar Bunların çalışma sürelerini bir zamanlayalım ve performans farklarını görelim…

Sonuç olarak static değişkenler daha hızlı yanıt verdi. Normal değişkenlerin yaptığı bazı işlemleri yapmadığı için daha hızlı ve basitçe döner

Şimdi performans ile ilgili uygulamaya geçelim

 


 

Program Çıktısı


Burak Hamdi Tufan
İyi Çalışmalar
Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply