Java İle RegEx işlemleri Regular Expressions

0

Birçok string ifadenin bazı string ifadelerle eşleşmesi gerekmektedir. Fakat bunları tek tek tanımlaka çok karmaşık bir iştir. Bunun kolay yolu olan java.util.regex sınıfını kullanırız.

Bu Java nın bize sağladığı kolaylıklardan biridir.

Regex ile düzenli string ifadeler sağlayabiliriz. güzelliğine rağmen yavaş bir işleyişi vardır. Hız için ilk başta Pattern olayını yapıp sonra Compile ederiz ve ardından Match ederiz.


Aşağıda bir Pattern.matches örneği vardır . Pattern.matches bir döngü ile birlikte çağırdığımızdadizi içerisinde ‘d’ ile başlayan terimleri çağırmış oluyoruz….Ayrıca bununla eşleştirmede yapmış oluyoruz. Gördüğünüz gibi birinci terimleri ‘d’ harfi ile eşleştirme yaptık…

Not : Bu programın çıktı sonuçları bizlere Boolean olarak dönecektir. Yani eşleşme varsa true; yoksa false olarak dönecektir.

import java.util.regex.Pattern;

 


 

Program çıktısı


Regex ile yapılmak istenen

Pattern.compile ve Matcher nesneleri : Şimdi ise Regex işlemlerinin daha hızlı halini öğreneceğiz. Şimdi Düzenli bir string oluşturmak için Pattern.compile kullanacağız.

Şimdi matcher() fonksiyonunu çağıracaz ve oda bize Matcher sınıfının içeriğini döndürecek.

Eşleşmeleri kontrol edecek ve eğer eşleşme varsa bize true döndürecek. Burdan anlaşılıyor ki matcher fonksiyonuda bizlere Boolean değişken döndürüyor…

Şimdi bununla ilgili bir örnek yapalım…

 


 

Programın Çıktısı


Eşleştirme ayarlarımız :

Bu şekilde birincisi true ikincisi false döndü…

Gruplama İşlemleri :

Javada Regex fonksiyonları string ifadeleri almak için gruplama işlemlerinide kullanabilir. Burda konumsal değerler kullanılır.Yani ifadelerin karakterlerine göre bir çağırma işlemi yapılır.

Aşağıdaki örnekte ilk olarak bir Regex metni tamamlayalım ve ardında onu eşleşme ile çağıralım. Daha sonra onları regex ile çağıralım…

 


 

Program Çıktısı

1234
5678

Düzen – Expression

(d+) Bir grupta fazladan bir karakter
– Birtane eksik karakter

İsimlendirilen Gruplar: İsimlerle string ifadeleri çok kolay bir şekilde gruplandırabiliriz. İsimlendirilen grupları köşeli parantez ile ayarlayabiliriz. Ondan sonra onu isimlerle çağırabiliriz.

Şimdi Bununla ilgili bir örnek yapalım

 


 

Program Çıktısı


Pattern

(?..) brinci adındaki grubun adı
x aradaki x harfi
(?..) ikinci adındaki grubun adı

Çift Tırnaklı Düzenler: String ifadeler (“TheKodProgram”) Şeklinde olacak şekilde algılanır. Java Programdada bu şekilde çalışır…

Burak Hamdi Tufan

İyi Çalışmalar

Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply