Java ile Enum – Kalıtım Konusu

0

Enum ifadesi bir takım değerlerin listesini tutan ifadelerdir. Her değerin bir adı vardır. Bu değerler ve isimleri programın açık kaldığı süre boyunca tutulur. Şimdi sizlere bunun nasıl olduğunu anlataacağım…

Alında Enum ifadesi bizim bildiğimiz Kalıtım ifadesidir.

Sabitler : Programda kullanacağımız sabit olan değerleri tutarlar ve asla değiştirmezler.

Şimdi bir program yapalım ve enuların önemini ve kullanımını görelim. Enum ifadelerin üç tane sabit durumu olsun ve adlarıda The,Kod,Program olsun.Bir değişken oluşturup onu Kod değerine eşitleyeceğim ve ardından test ederken eğer Kod esitse ekrana bişeyler yazdıracağım. diğerlerine eşit değilse yazdırmayacağım.

Sonuçta nemi Oldu? Benim istediğim değerle eşleştiği için ekranada programda belirlediğim rastgele değeri yazdı 🙂

Hadi şimdi bununla ilgili örneğimize geçelim

 


 

Program Çıktısı


Değiştirme Metodu: Enum değerlerini çağırırken onların tiplerinide çağırırız. Ve burda değiştirme yapabiliriz. Bizim bunları “unqualified” sabitleri olarak tanımlamamız gerekmektedir.

Qualified: Bu nesneleri enum kalıtım adıyla beraber çağırırız. Örnek : Kalitim.The
Unqualified: Bu nesneleri ise direk çağırabiliriz. Örnek: The

Şimdi bununla ilgili bir örnek yapalım

 


 

Program Çıktısı


Burak Hamdi tufan
İyi Çalışmalar
Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply