Android Programlama – Bildirim (Notification) Gönderimi 1

1

Merhaba arkadaşlar;
Bu yazıda android programlamada sıkça kullanacağımız NOTIFICATION(Bildirim) olayını inceleyeceğiz.Fakat bu konu geniş kapsamlı olduğu için 3 farklı yazıda detaylarına ineceğiz.Bu ilk yazıda notification yani bildirim nasıl gönderilir sorusuna cevap bulacağız.2.yazımızda bir servis oluşturup herhangi bir olayı broadcast receiver ile dinleyerek bildirim yollamayı ve son olarak Google Cloud Messagging (GCM) ile bildirim yollamayı irdeleyeceğiz.
Bu yazıda yapacağımız örnekten bahsedeyim önce.Mantığı anlamanız için basit çok kompleks olmayan bir örnek yapamk daha mantıklı diye düşündüm. Örnek uygulamamız da anaekranda bir buton olacak ve biz bu butona tıkladığımızda bildirim alacağız.Gelen bildirime tıkladığımızda da 2.activity başlayacak. Basit ama olayın mantığını anlamak için yeterli bir örnek.Dediğim gibi 3 kısımda halledicez bu bildirim konusunu.Diğer iki yazıda biraz daha kompleks uygulamalar yazacağız.

Şimdi yeni bir proje oluşturuyoruz ve ana activity mizin tasarımını şu şekilde oluşturalım :

activity_main.xml

 


 

Şimdi MainActivity.java kodlarını görelim.Gerekli açıklamalrı yorum satırı ile yaptım. Birde bildirim için bir activity oluşturmayı unutmayın.

MainActivity.java

 


 

Bu yazıda  paylaşacaklarım bu kadar. Diğer 2 yazıyı da en kısa sürede yazmaya çalışacağım.İyi çalışmalar 🙂

Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

1 Yorum

Leave A Reply