Android – Json Parsing

0

Merhabalar,

Geçmiş yazılarda php ile web servis oluşturmuştuk, web servisimiz bizejson formatında veri döndürüyordu. Şimdi bu json verilerini androiduygulamamızda kullanacağız. Web servis oluşturduğumuz  yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Json verilerimiz şu şekilde:

 


 

En başta bir tane elemanlar adında json node’umuz var.  node’umuzun içerisinde  json object’lerimiz var. Android uygulamamızda bu verileriparse edeceğiz.

Bir tane android uygulaması oluşturuyoruz. Uygulamamıza internet iznini vermek zorundayız, manifest dosyamız :

 


 

activity_main dosyamızda bir tane listview olacak, o listviewi kendimize göre biçimlendirip dolduracağız. activity_main.xml dosyamız:

 


 

Listviewi biçimlendirmek için ozel_ListView.xml dosyamız olacak. Bu dosyayı kendimiz layout klasörüne ekliyoruz. Layot dosyasına sağ tık yapıp New -> XML -> Layout XML File diyerek bir xml dosyayı ekliyoruz. Bu dosya ile listviewi istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Dosyamızın içeriği şu şekilde :

 


 

İstek gönderip geriye değer alacağımız bir sınıfımız olmalı. Sınıfımızın adıServiceHandler.java , bu sınıf ile web servise bir istek yollayıp geriyeresponse bir değer alacağız. Bu sınıfı her projede kullanabilirsiniz.Sınıfımız :

 


 

Şimdi sıra asıl işi yaptığımız MainActivity.java sınıfımızı yazmaya geldi.  MainActivity sınıfı ListActivity sınıfından türeyecek.  Uygulamamız açılırken arka planda verileri çekeceğiz.

MainActivity.java Sınıfı:

 


 

 

 

Android uygulamamızda  json verilerini parse etmeyi öğrendik, takıldığınız yerler için iletişime geçebilirsiniz.

KAYNAK KODLAR

Sağlıcakla…

0%
0%
Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply