“2015” Yılının En İyi İos ve Android Uygulamaları Seçildi.

0

İlk olarak “2015 Yılının en iyi ios uygalamaları” nı sizler için derledik.

Birçok sosyal platform ve şirket “yılın enlerini” sıralarken; Apple da uygulamalara dair benzer bir liste yayımladı. Apple’ın WWDC’deki lansman tanıtımları dışında en çok özen gösterdiği bir diğer etkinlik ise iOS ekosisteminde yer alan mobil uygulamaların değerlendirildiği ve en iyi uygulamaların ödüllendirdiği konferans olarak bilinen Apple Design Awards etkinlidir. Apple Design Awards’da ödüle layık görülen uygulamaların seçilme aşamasında teknik sistemi, kullanıcıların deneyimlemesi, uygulamalara bırakılan yorumları ve elbette tasarımı gibi kriterleri göz önüne alınıyor.

Apple’ın Design Awards ve birçok sosyal platform ve şirket tarafından yapılan değerlendirmelere göre 2015 yılının en iyi ios uygulamaları şunlar seçildi:

1 – Periscope

2 – Enlight

Enlight nedir ve nasıl kullanılır?

Enlight uygulamasını kullanarak muhteşem fotoğraflar yaratabilirsiniz.

 1. Uygulamayı satın alın ve çalıştırın.
 2.  simgesine dokunarak bir fotoğraf çekin ya da  simgesine dokunarak galeriden bir fotoğraf seçin.
 3.  simgesine dokunarak menüyü açın.
 4. Kanvas seçeneğine dokunarak fotoğrafları kırpabilir, bükebilir ya da boyutlandırabilirsiniz.
 5. Görüntü seçeneğine dokunarak netlik, ışık, kontrast gibi ayarları yapabilirsiniz.
 6. Filtreler seçeneğinden fotoğraflarınıza çeşitli filtreler ekleyebilirsiniz.
 7. Araçlar seçeneğinden iki veya daha fazla fotoğrafı mixleyebilir, fotoğraflarınızı biçimlendirebilirsiniz.
 8. Artistik seçeneğinden fotoğraflarınıza farklı efektler verebilirsiniz.
 9. Fırçalar seçeneği ile fotoğraflarınızın üzerine çizim yapabilirsiniz.
 10. Metin seçeneğinden fotoğraflarınıza yaz ekleyebilirsiniz.
 11. Sonlandır seçeneği ile fotoğraflarınıza çerçevler ekleyebilir, kolajlar yapabilirsiniz.

3 – Robinhood

Robinhood sıfır komisyon ile küçük yatırımcıların borsa işlemleri yapmasına izin veriyor. Peki Robinhood parayı nereden kazanıyor olabilir?

Rakipleri E-Trade ve Scottrade gibi her bir işlem için 7-10 dolar arası fiyat istemeyen Robinhood’unkurucuları amaçlarının tüm insanları, özellikle de gençleri, borsayla tanıştırmak olduğunu söylüyorlar. Aldıkları 13 milyon dolarlık yatırım ile bünyesine yetenekli mühendisleri katmayı amaçlayan şirket, 2015 yılının ilk aylarında güvenli ve kolay kullanım sunan mobil uygulamasını yayınlamayı planlıyor.‘‘Bugün varolan pek çok borsa komisyoncusu 30 yaşının üzerinde, arayüzleri kullanışsız ve yaşlı insanları veya aktif olarak borsa ile ilgilenenleri hedefliyorlar’’ diye konuşan Robinhood kurucu ortağı Vlad Tenev, kolay ve anlaşılır bir arayüz sunan mobil uygulamalarıyla ilk defa borsaya girecek olan kişileri ve gençleri hedeflediklerini söylüyor.Hala kapalı betada olan Robinhood’un kullanıcılarının yüzde 80’ini 30 yaş altı insanlar oluşturuyor. Uygulama üzerinden hisse alım-satımı, gösterimi ve takibi yapılabiliyor. Kullanıcı deneyiminin gelecek vadettiği programın alım-satım yapmış kullanıcılarının yüzde 50’si uygulamayı her gün, yüzde 90’ı ise her hafta ziyaret ediyor.Peki, Robinhood parayı nereden kazanıyor?İşin doğrusu bu tarz girişimler için ilk dönemlerinde hızlı çıkış yakalamak ve büyümek öncelikli hedef oluyor. Ancak düşük yatırımlar ile borsaya girmek isteyen milyonlarca kişiyi (ki bunların daha önce borsada olmadıklarını göz önüne alırsak) borsaya açılması bu şirketin verdiği hizmeti tüm borsada işlem gören firmalar ve yatırımcılar için değerli bir mücevhere dönüştürüyor. Küçük yatırımcılar için Borsada bir pazar yeri haline gelmek finans dünyanın yeni kutsal kâsesi olabilir.

2013 yılının aralık ayında Index ve Andreessen Horowitz’den 3 milyon dolarlık ilk yatırımlarını alan şirketin yeni tur yatırımcıları arasında Ribbit Capital, Snoop Dogg ve Jared Leto gibi isimler bulunuyor.Robinhood ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

4 – Workflow

5 – Instagramefejpg

 

 

 

 

Instagram, 2010 Ekim’de, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından ilk olarak IOS (iPhone-iPad) için geliştirilen, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukça popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır.

Instagram o kadar popüler oldu ki; şu sıralar günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılıyor. Bu değerler gittikçe de yükseliyor. San Francisco, California’da geliştirilen uygulama, şu anda aylık 90 milyon aktif kullanıcıyı geçti.

Instagram’ın bu kadar hızlı yayılmasında sosyal medya platformları ile entegre çalışması da yatıyor. Uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, foursquare ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Instagram, Nisan 2012′de Facebook tarafından 1 milyar Dolara satın alındı.

Bu uygulamayı ve arkasındaki sosyal ağı bu kadar cazip kılan; kullanıcıların çektikleri fotoğrafları üzerinde çok pratik bir şekilde çeşitli filtrelerler kullanarak, profesyonel görünüme sahip fotoğraflar yaratabilmeleri yatıyordu.

En basit ve sıradan bir fotoğraf, uygulanan birkaç farklı efekt ile göz kamaştırıcı olabiliyordu. Bunun yarattığı tatmin kısa sürede Instagram kullanıcılarının övgülerini aldı. Çekilen fotoğrafların sosyal medyada göre diğer kullanıcıların dikkatini Instagram çekmekte gecikmedi.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Instagram şu an sadece iOS (iPhone, iPad) cihazlarda değil, aynı zamanda Androidcihazlarda da kullanılabiliyor.

Instagram kullanıcı adı alabilmek için mutlaka bu iki uygulamadan birini kullanıyor olmanız gerekli. Web üzerinden kullanıcı adı ve şifre oluşturarak Instagram hesabı oluşturamıyorsunuz. Aşağıdaki instagram kullanımı anlatımı iPhone Instagram uygulaması baz alınarak anlatılmaktadır.

6 – Lara Croft Go

lara Croft go

Oyun dünyasının tartışmasız en korkusuz kadın kahramanı Lara Croft mobil oyun dünyasında yeniden oyun severlerle buluştu. İlki 1996 tarihinde piyasaya sürülen Tomb Raider efsanesinin ilk oyununun üstünden yıllar geçmesine ve arada çıkan onca oyuna rağmen yerini kimseye kaptırmayan efsane oyunun kahramanı Lara Croft artık oyun dünyasında farklı platformlarda da kendisine yer buluyor.

Son olarak mobil cihazlar için piyasaya sürülen sonsuz koşu oyunu Lara Croft: Relic Run oyunundan sonra 27 Ağustos 2015 tarihinde Lara Croft Go oyunu Square Enix Montréal firması tarafından geliştirilerek oyun severlerin beğenisine sunulmuştu.

7 – Fallout Shelter

8 – Mr Jump

9 – Dark Echo

10 – Warhammer

 

Share.

About Author

Ben Kocaeli üniversitesi Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Okuyorum. Bununla Birlikte 9 Yıldır yazılımcılık Yapıyorum. 12 Farklı Dilde ve 6 Farklı Platformda Profesyonel Yazılımlar Geliştirebiliyorum. Yazılım Benim için Hobi Değil Yasaşm Tarzıdır. Bu işten Para Kazanmak Değil Zevk Almak İçin Yapıyorum. Bu yüzden yazılım dünyasından ayrılmak istemiyorum.

Leave A Reply